Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – przetarg na Generalnego Wykonawcę robót budowlanych

BPBP S.A.

26 stycznia o godzinie 15.00 podpisaliśmy umowę ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tym samym zostaliśmy Generalnym Wykonawcą tej legendarnej inwestycji! Studio Filmów Rysunkowych jest kolebką kulturalną miasta Bielsko-Biała. Od roku 1947 tworzy Filmy Rysunkowe które zna każdy z nas!

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, które ma zostać otwarte w sierpniu 2023, będzie nowoczesnym centrum rozrywki i edukacji proponującym dzieciom i ich rodzicom naukę przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych.

Zwycięski projekt łączy historyczne zabudowania z nową architekturą i innowacyjnymi rozwiązaniami multimedialnymi. Na terenie inwestycji przewidziano pozostawienie budynku Studia Filmów Rysunkowych – Willi Rotha oraz wzniesienie dodatkowej bryły stanowiącej Interaktywne Centrum Bajki i Animacji. Nowoprojektowana część usytułowana będzie prostopadle do istniejącego budynku siedziby Studia Filmów Rysunkowych. Obiekty będą połączone łącznikiem na poziomie drugiego piętra. Dużą zaletą projektu jest to, że w przyszłości może zostać łatwo rozbudowany i uzupełniony o kolejne moduły.

Lokalizacja Nowoczesnego Kompleksu znajduje się w samym sercu miasta Bielska-Białej nazywanego potocznie małym Wiedniem. Dokładny adres to Bielsko biała ulica Cieszyńska 24 – i od tej ulicy umieszczony będzie plac wejściowy oraz wewnętrzny. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych mieścić się będzie pomiędzy ulicami: Cieszyńska, Sobieskiego, Kopernika i Skargi i zgodnie z tym leży w niesamowicie malowniczej części miasta, objętej strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej oraz częściowo w strefie nadzoru archeologicznego. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce, a nawet w tej części Europy.

Pierwsza część inwestycji polegać będzie na przebudowaniu istniejącej części. Mowa oczywiście o Willi Rotha która wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków i znajduje się na terenie objętym ochroną
Konserwatora Zabytków
. Będzie ona pełniła w zasadniczej części funkcję biurową. Jedynie na poziomie pierwszych dwóch pięter zostaną zaaranżowane pomieszczenia dla odwiedzających. Wysoka na 18 metrów Willa Rotha o powierzchni użytkowej 1121,06 m² pozwala na ugoszczenie nawet 90 osób.

Kolejnym elementem jest Interaktywne Centrum Bajki i Animacji które pochwalić się będzie mogło powierzchnią zabudowy 627,81 m², powierzchnią całkowitą 2350,19 m², powierzchnią użytkowa 1712,70 m². Dzięki temu Centrum Bajki pomieści niemalże 500 odwiedzających. Jest to ogromny obszar który łączył będzie atrakcje takie jak muzeum czy sala kinowa w których czekać na nas będą wszyscy bohaterowie z dzieciństwa, stworzeni przez Studio Filmów Rysunkowych. Projekt przewiduje trzy piętra nadziemne i jedno piętro podziemne. Obiekt będzie pełen komfortowych rozwiązań takich jak parking wielopoziomowy czy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Nie mogliśmy zapomnieć o obszarze zielonym który musi znaleźć swoje odbicie w każdej z naszych inwestycji. Projekt zagospodarowania zieleni przewiduje roślinność wysoką i niską, nie tylko pomiędzy budynkami, ale również na Dachu budynku Centrum Interaktywnego. Co więcej, zarówno na jego trzynastometrowej elewacji jak i murach na około obiektu ciągnąć się będą pnącza roślinne. Wzdłuż granic działki, wokół trafostacji oraz na murach oporowych zaprojektowana została zielona roślinność w formie rustykalnych ścian. Pnącza, wspierać się będą zarówno na stalowych cięgnach rozpiętych na konstrukcji ściany, jak i czepiać porowatej powierzchni. Zaprojektowane zostały zarówno regularnie koszone trawniki, jak i łąki kwietne. Mieszanki nasion łąkowych oraz gatunki traw i bylin dostosowane będą do nowych warunków siedliskowych. Wprowadzą bogactwo gatunków, przyciągną pożyteczne owady jak pszczoły czy motyle.

Jak wiadomo, Studio Filmów Rysunkowych to najbardziej charakterystyczny element kulturalny miasta Bielska-Białej. W roku 1947 w Katowicach zawiązuje się Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych. Kierownictwo obejmuje plastyk, Zdzisław Lachur. Współzałożycielami są: Władysław Nehrebecki, Maciej Lachur, Leszek Lorek,
Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohoziński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser. W roku 1948 zespół przenosi się do Wisły, a potem, już na stałe, do Bielska.

W roku 1948 powstaje pierwszy film Studia – „Czy to był sen?”.
Do roku 1950 zrealizowano w Bielsku cztery następne filmy. W 1953 r.
filmem „Koziołeczek” debiutuje Lechosław Marszałek. Film zdobywa I nagrodę
na festiwalu w Karlovych Varach, a potem wyróżnienie w Wenecji. Jest to
pierwsza międzynarodowa nagroda dla polskiej animacji.

W roku 1963 na ekranach pojawiają się Bolek i Lolek, bezsprzecznie
najpopularniejsi bohaterowie polskiej animacji. Filmy z ich udziałem realizowane
są w Studio przez 23 lata (1963 – 1986).

Również przez 23 lata realizowano w Bielsku-Białej filmy z innym ogromnie
popularnym bohaterem – Reksiem (1967-1990). W latach 70-tych pojawiają się nowe seriale dla dzieci: „Miś Kudłatek”,
„Pampalini łowca zwierząt”, „Przygody Myszki”,”Kangurek Hip-Hop”
i druga część przygód Baltazara Gąbki..

W roku 1977 odbyła się premiera pierwszego w polskiej kinematografii
pełnometrażowego filmu rysunkowego. Była to „Wielka podróż Bolka i Lolka”
w reżyserii Władysława Nehrebeckiego i Stanisława Dülza.

Obok filmów dla dzieci w SFR powstawały filmy autorskie
dla widza dorosłego. Przyniosły one Studiu wiele
sukcesów na krajowych i zagranicznych festiwalach.

W latach 80-tych powstają nowe serie filmowe – „Lis Leon”,
„Marceli Szpak dziwi się światu” i „Podróże kapitana Klipera”.

W roku 1983 na ekrany kin wchodzi pełnometrażowy film Lechosława Marszałka
„Przygody Błękitnego Rycerzyka”.

W roku 1986 premierę ma pełnometrażowy film
„Porwanie w Tiutiurlistanie” Zdzisława Kudły i Franciszka Pytera.

W tym samym 1986 roku Bolek i Lolek kończą swoją karierę kinowym filmem
Stanisława Dülza „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”.

W latach 90-tych SFR realizuje serie – „Cywilizacja”, „Podróże do bajek”,
„Bajki pana Bałagana”, „Karrypel kontra Groszki”, „Szkoła Mędrców”
i „Między nami bocianami”.

2009 roku odbyła się premiera filmu pełnometrażowego
„Gwiazda Kopernika” w reżyserii Zdzisława Kudły
i Andrzeja Orzechowskiego.

1 kwietnia 2011 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej, w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej, zostało przekwalifikowane w Studio Filmów Rysunkowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 23 października 2015 roku zdecydował o przekształceniu Studia Filmów Rysunkowych spółka z o.o. w państwową instytucję kultury.
18 grudnia 2015 roku Studio Filmów Rysunkowych zostało państwową instytucją kultury.

2016 roku dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został ogłoszony przez katowicki SARP konkurs na projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy SFR. Zwycięzcą konkursu uznano pracę przygotowaną przez pracownię Nizio Design International. W czerwcu 2017 roku został wykonany projekt interaktywnego Centrum Bajki i Animacji wraz z wszystkimi pozwoleniami na budowę, a w grudniu tego samego roku SFR otrzymało kompletny projekt wykonawczy. Wiosną 2018 roku, w ramach I etapu budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, został ogłoszony przetarg na modernizację Willi Rotha, głównej siedziby studia.

Najpopularniejsze produkcje Studia Filmów Rysunkowych to między innymi Porwanie Baltazara Gąbki, Bolek i Lolek, Między nami bocianami, Kangurek Hip-Hop, Kapitan Pyk-Pyk, Pampalini Łowca zwierząt, Podróże Kapitana Klipera, Reksio, Lis Leon, Gwiazda Kopernika, Porwanie w Tiuturlistanie, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Błękitnego Rycerza czy Kuba i Śruba.


Badanie techniczne zwane też przeglądem rejestracyjnym należy wykonywać na stacjach kontroli pojazdów, które spełniają wymagania określone procedurami i posiadają odpowiednie uprawnienia do ich przeprowadzenia.

Czytaj więcej

Rozbudowa istniejącego budynku o sześć oddziałów przedszkolnych.

Czytaj więcej

Wymiana opon na letnie to niezwykle istotna czynność. Powinien o niej pamiętać każdy właściciel samochodu, gdyż bezpośrednio wpływa ona na stan ogumienia, a co za tym idzie, bezpieczeństwo kierowcy, jak i pasażerów. Zdań na temat tego, który miesiąc jest odpowiedni na wymianę opon, jest naprawdę wiele.

Czytaj więcej