Kiedy wymienić opony na letnie? Wymiana opon Bielsko

BPBP S.A.

Spis treści:

Wymiana opon na letnie to niezwykle istotna czynność. Powinien o niej pamiętać każdy właściciel samochodu, gdyż bezpośrednio wpływa ona na stan ogumienia, a co za tym idzie, bezpieczeństwo kierowcy, jak i pasażerów. Zdań na temat tego, który miesiąc jest odpowiedni na wymianę opon, jest naprawdę wiele. W internecie także nie brakuje dziesiątek artykułów na ten temat. Prawda jest jednak taka, że bardzo często informacje, jakie pozyskamy są zupełnie sprzeczne z innymi. Jaka jest rzeczywistość? Kiedy zająć się wymianą opon? Przekonajmy się!

Wymiana opon zimowych na letnie – czy jest konieczna?

Wymiana opon letnich na zimowe to czynność, do której niewiele osób trzeba przekonywać. Bezpieczeństwo to podstawa, a ogumienie dostosowane do zimowych warunków jazdy, jest po prostu konieczne. Niemała część osób stwierdzi, że skoro prawo nie mówi o tej konieczności, to czynność ta jest zbędna. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że brak opon zimowych w przypadku ewentualnego wypadku nieraz sprawi, że ubezpieczyciel wykorzysta ten fakt. Jak sytuacja wygląda z wymianą opon na letnie?

Jazda na oponach zimowych przez cały rok to bardzo zły pomysł. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ogumienie tego typu przeznaczone jest do warunków śniegowo-błotowych. Mieszanka, jaka została wykorzystana do ich produkcji, cechuje się odpowiednią elastycznością w niskich temperaturach. W związku z tym nikogo nie powinien dziwić fakt, że nadają się one wyłącznie wtedy, kiedy za oknem jest mniej niż 4 stopnie Celsjusza. Co się dzieje z oponami zimowymi, kiedy temperatura jest wyższa? Guma ulega licznym odkształceniom, a niekiedy wręcz klei się do podłoża. Efektem tego jest wydłużona droga hamowania oraz szybsze zużycie opony.

Dlaczego wymiana opon na letnie to dobre rozwiązanie?

Wcześniej wspomniane aspekty bezpieczeństwa powinny przekonać wszystkich, że wymiana opon na letnie to absolutna konieczność. Jazda na zużytym ogumieniem to rzecz w pełni nieopłacalna względem prawnym oraz ekonomicznym. Jeśli grubość bieżnika spadnie poniżej wartości 1,6 mm, w czasie kontroli drogowej możesz mieć niemałe problemy. Na tym nie koniec, jazda na zimowych oponach sprawia, że opory toczenia są znacznie większa, a co za tym idzie, koszty eksploatacji rosną w górę. Warto zatem wspomnieć o tym, ile kosztuje wymiana opon zimowych na letnie. Cena takiej usługi zależy  od rozmiaru opony oraz rodzaju felg (stalowe czy aluminiowe) ceny kształtują się na poziomie od 80 do 180 złotych za komplet. W związku z tym nie są to bardzo duże pieniądze, a ewentualne problemy w przypadku, gdy nie zdecydujesz się na takie działanie, mogą być po prostu ogromne.

Kiedy wymienić opony na letnie?

Klimat, w jakim leży Polska jest bardzo kapryśny, dlatego wymiana opon może być bardzo problematyczna. Eksperci mówią jednak, że działanie to należy przeprowadzić w momencie, gdy temperatura za oknem przekracza 7°C. Warto w tej kwestii korzystać z pogody długoterminowej, dzięki której możliwe będzie określenie, czy to już czas na wymianę opon zimowych.

Wymiana opon jeszcze przed tobą? Nie czekaj! Umów się na wizytę w naszym warsztacie samochodowym – znajdziesz nas pod adresem ul. Gen.M. Boruty-Spiechowicza 27; 43-300 Bielsko-Biała. Zapraszamy!

Badanie techniczne zwane też przeglądem rejestracyjnym należy wykonywać na stacjach kontroli pojazdów, które spełniają wymagania określone procedurami i posiadają odpowiednie uprawnienia do ich przeprowadzenia.

Czytaj więcej

Rozbudowa istniejącego budynku o sześć oddziałów przedszkolnych.

Czytaj więcej

Wymiana opon na letnie to niezwykle istotna czynność. Powinien o niej pamiętać każdy właściciel samochodu, gdyż bezpośrednio wpływa ona na stan ogumienia, a co za tym idzie, bezpieczeństwo kierowcy, jak i pasażerów. Zdań na temat tego, który miesiąc jest odpowiedni na wymianę opon, jest naprawdę wiele.

Czytaj więcej