Klimatyzacja samochodowa – nabijanie, odgrzybianie, naprawa. Wszystko, co warto wiedzieć!

BPBP S.A.

W artykule znajdziesz:

O klimatyzacji w samochodzie przypominamy sobie zwykle dopiero w momencie, kiedy zaczynają doskwierać nam upały. To zdecydowanie zbyt późno, zważywszy na to, że w sezonie letnim serwisy klimatyzacji przeżywają oblężenie. Czas i pieniądze można oszczędzić, wybierając się do serwisanta przed sezonem. Zobacz, o co trzeba zadbać, by klimatyzacja samochodowa służyła, jak należy!

Jak pozbyć się bakterii z klimatyzacji samochodowej?

Odpowiedzią jest tutaj odgrzybianie klimatyzacji. W starszych samochodach oraz przy braku odpowiedniej konserwacji, w układzie klimatyzacji samochodowej mogą zacząć rozwijać się pleśń, grzyby i mikroorganizmy, które mogą zaszkodzić zarówno klimatyzacji, jak i Twojemu zdrowiu. Przed każdym sezonem, warto jest więc odwiedzić serwis klimatyzacji.

Jak rozpoznać, czy klimatyzacja samochodowa potrzebuje odgrzybiania?

To proste – rozwój bakterii i grzybów może powodować nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji samochodowej. Zwykle dzieje się tak przy długim przestoju w użytkowaniu klimatyzacji, czyli na przykład po sezonie zimowym. Pleśń i grzyby są częstym źródłem bakterii w klimatyzatorze samochodowym. Rozwijają się one pod wpływem wilgoci (na przykład spowodowanej skraplaniem się pary wodnej czy wyciekiem wody wewnątrz samochodu) oraz przy braku przepływu powietrza. Klimatyzator staje się siedliskiem pleśni i grzybów, zwłaszcza gdy jest wyłączony.

Jeśli od oddania samochodu do serwisu minął ponad rok, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klimatyzator może być pełen brudu i bakterii. Aby sprawdzić, czy układ klimatyzacji w samochodzie wymaga gruntownego czyszczenia antybakteryjnego, należy zwrócić uwagę na poniższe objawy:

  • Nieprzyjemny zapach
  • Brak zimnego powietrza wydmuchiwanego z otworów wentylacyjnych klimatyzatora
  • Uczucie duszenia się podczas przebywania w samochodzie

Odgrzybianie klimatyzacji w serwisie – warsztat samochodowy Bielsko

Choć dostępne są domowe metody odgrzybiania klimatyzacji przy pomocy dedykowanych pianek czy preparatów, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług profesjonalnego mechanika. Serwis klimatyzacji powinno się wykonywać raz do roku, a koszty jednorazowej usługi odgrzybiania klimatyzacji nie są wysokie. Ozonowanie w warsztacie samochodowym to koszt w okolicach 50-100 zł, natomiast dezynfekowanie metodą chemiczną oscyluje w granicach 70-150 zł. W tej cenie zyskujemy jednak pewność, że nasza klimatyzacja zostanie skutecznie oczyszczona z nagromadzonych w niej bakterii i grzybów. Dzięki temu klimatyzacja będzie działała prawidłowo, a osoby korzystające z samochodu nie będą narażone na wdychanie szkodliwych bakterii.

Warsztat samochodowy Bielsko BPBP S.A to doświadczeni fachowcy, którzy wykonują odgrzybianie klimatyzacji sprawdzonymi środkami, usługa jest wykonywana bardzo szybko, a uprzejmi mechanicy chętnie podzielą się wiedzą i poradami odnośnie dbania o klimatyzację.

Na czym polega nabijanie klimatyzacji i kiedy powinno się je wykonać?

Prawdopodobnie z czasem system klimatyzacji nie działa już tak dobrze, jak wtedy, gdy był nowy. Dzieje się tak, ponieważ wymaga on regularnej konserwacji, której wielu z nas nie przeprowadza. Na szczęście utrzymanie sprawności klimatyzacji nie jest ani drogim, ani trudnym zadaniem.

Nabijanie klimatyzacji to proces usuwania starego czynnika chłodniczego z systemu klimatyzacji i zastępowania go nowym czynnikiem chłodniczym, dzięki czemu klimatyzacja może znów pracować prawidłowo. Powinna to być pierwsza rzecz, którą należy sprawdzić, jeśli system klimatyzacji nie działa tak, jak powinien. Nabijanie klimatyzacji powinno zająć specjaliście nie więcej niż godzinę.

odwiedź warsztat samochodowy Bielsko

Czynniki chłodnicze wykorzystywane w klimatyzacji to zwykle czynnik hfo-1234yf lub nieco mniej popularny czynnik R-134a. Przez rok z klimatyzatora samochodowego ucieka około 10% czynnika chłodniczego, zużywa się również środek smarujący. Podczas usuwania starego czynnika chłodniczego w warsztacie samochodowym przy nabijaniu klimatyzacji sprawdza się jednocześnie, czy układ jest szczelny, a następnie uzupełnia czynnik chłodniczy oraz środek smarujący. Nabijanie klimatyzacji powinno się wykonywać raz do roku.

Mogą istnieć inne powody, dla których klimatyzacja nie dmucha już zimnym powietrzem, ale profesjonalny mechanik będzie w stanie doradzić, czy rozwiązaniem problemu będzie coś innego niż ponowne nabicie klimatyzacji. Na przykład możliwe, że w układzie występuje nieszczelność, wtedy też konieczna będzie po prostu naprawa klimatyzatora w warsztacie samochodowym.

Naprawa klimatyzacji samochodowej – przegląd klimatyzacji

Właściciel samochodu powinien przynajmniej raz do roku wykonać gruntowny przegląd klimatyzacji pod kątem ewentualnych usterek. Można to zrobić przy jednej wizycie w warsztacie samochodowym – przy okazji wykonywania odgrzybiania i nabijania klimatyzacji.

Do najczęstszych usterek w klimatyzacji samochodowej zalicza się m.in. nieszczelność układu, uszkodzenie układu chłodniczego oraz niesprawność kompresora. Podzespoły w układzie klimatyzacji są ze sobą połączone, więc awaria jednego z nich – może spowodować awarię innego. Przykładowo, wyciek czynnika chłodniczego i środka smarującego może spowodować awarię kompresora. Ważne jest więc regularne serwisowanie klimatyzacji, które pozwoli na jej prawidłowe funkcjonowanie.

Warsztat samochodowy Bielsko – zaufaj specjalistom

Wiosna to idealny czas na wykonanie dorocznego przeglądu klimatyzacji, odgrzybiania i nabicia nowego czynnika chłodniczego. Warsztaty samochodowe nie są jeszcze oblegane, a ceny za usługi mogą być niższe niż w wysokim sezonie. Jeśli nie chcesz w sezonie letnim zmagać się z niespodziewanymi usterkami w układzie klimatyzacji – autoserwis BPBP S.A to najlepsze miejsce dla Twojego samochodu. Mechanik Bielsko dokładnie sprawdzi cały układ klimatyzacji, wykona odgrzybianie i ponownie nabije Twoją klimatyzację. Jednocześnie uzyskasz wsparcie i porady w zakresie dalszego dbania o klimatyzację samochodową.

Mechanik Bielsko autoserwis BPBP S.A – zobaczmy się w naszym warsztacie!

Spotkaj się z naszymi doświadczonymi mechanikami w naszym warsztacie samochodowym znajdującym się przy ul. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza 27 w Bielsku-Białej. Możesz wcześniej skontaktować się z nami pod numerem telefonu: 609 566 188. Czekamy na Twój telefon i na wizytę!

Średni czas bezawaryjnej eksploatacji nowego samochodu wynosi trzy lata. To wystarczająco długo, by przywiązać się swojego ulubieńca na tyle, by pytanie o dobrego mechanika nabrało zupełnie nowego znaczenia

Czytaj więcej

O klimatyzacji w samochodzie przypominamy sobie zwykle dopiero w momencie, kiedy zaczynają doskwierać nam upały. To zdecydowanie zbyt późno, zważywszy na to, że w sezonie letnim serwisy klimatyzacji przeżywają oblężenie

Czytaj więcej

Badanie techniczne zwane też przeglądem rejestracyjnym należy wykonywać na stacjach kontroli pojazdów, które spełniają wymagania określone procedurami i posiadają odpowiednie uprawnienia do ich przeprowadzenia.

Czytaj więcej