Mocne filary budowlanego sukcesu - Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.
Przedmiotem zasadniczej działalności BPBP S.A. jest kompleksowa realizacja zadań inwestycyjnych w Generalnym Wykonawstwie oraz prowadzenie działalności usługowej w zakresie produkcji i sprzedaży. Oferujemy pełny zakres usług budowlanych, począwszy od projektu, aż po realizację „pod klucz” występując w roli Generalnego Wykonawcy bądź Wykonawcy robót budowlano-instalacyjnych. Zrealizowaliśmy szereg obiektów: hotelowych, handlowych i innych z obszaru użyteczności publicznej, obiektów inżynierii środowiska, sportowych i edukacyjnych, budownictwa mieszkaniowego oraz przemysłowego.
Na rynku od 1950 roku
Ponad 500 wykonanych realizacji
Aktywnie poszerzana baza realizowanych inwestycji
Profesjonalny zespół fachowców
Zachęcamy do kontaktu z BPBP S.A.
Zarząd i Dyrekcja
Ewelina Walkowicz
Prezes zarządu
Odpowiedzialna za całość działalności przedsiębiorstwa w Polsce i w Czechach
Krzysztof Kowalski
Członek zarządu
Odpowiedzialny za nowe kierunki rozwoju
Wojciech Ziemski
Dyrektor ds. Produkcji
Odpowiedzialny za nadzór nad wszystkimi prowadzonymi w Polsce budowami
Janusz Latos
Dyrektor ds. Zakupów
Odpowiedzialny za kontraktację podwykonawstwa i dostaw oraz za nadzór nad działami sprzętu i transportu, warsztatu, stacji diagnostycznej oraz wypożyczalni
Aleksander Świerczek
Dyrektor Oddziału w Czechach
Odpowiedzialny za całość działalności w Czechach
Piotr Barcik
Pełnomocnik Zarządu ds. nowych inwestycji
Odpowiedzialny za analizowanie i pozyskiwanie nowych inwestycji własnych
Menedżerowie w kluczowych obszarach działalności BPBP S.A
Dział administracji, kadr i płac
Wioleta Krystian
Dział zakupów, sekcja przygotowania produkcji
Małgorzata Nowak
Dział zakupów, sekcja zakupów materiałowych
Marcin Kowalczyk
Dział obsługi robót instalacyjnych, sekcja instalacji elektrycznych
Krzysztof Podworski
Dział przygotowania kontraktów
Marzena Bielska
Dział sprzętowo - transportowy
Joanna Konior
Warsztat samochodowy i stacja diagnostyczna
Leszek Jurczyk
Wypożyczalnia sprzętu i deskowań
Krzysztof Sebera
Dział obsługi robót instalacyjnych, sekcja instalacji sanitarnych
Maciej Szafran
Nasi partnerzy
Certyfikaty i nagrody
Rys historyczny
Początki BPBP
Historia przedsiębiorstwa sięga 1 marca 1950 roku, kiedy to na podstawie Zarządzenia Ministra Budownictwa Przemysłowego (ogłoszonego w Monitorze Polskim nr A-35, poz. 406) powołano do życia “Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Nr 19” z siedzibą w Bielsku-Białej przy ul. Barlickiego 15. Potencjał kadrowy i bazę organizacyjną przedsiębiorstwa w początkowym okresie stanowiły działające już wcześniej w okresie powojennym miejscowe przedsiębiorstwa, w tym: Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane w Bielsku-Białej oraz Inżynieryjno-Budowlana Spółdzielnia Pracy w Bielsku-Białej, a także Kierownictwo Grupy Robót Gliwickiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Nr 4 prowadzące roboty budowlane na terenie Bielska-Białej oraz odbudowy Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu. Nazwa przedsiębiorstwa na przestrzeni kilku lat ulegała zmianom, by ostatecznie, na podstawie ministerialnego zarządzenia uzyskać w 1958 roku aktualne brzmienie: Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.
Rozwój przemysłu i infrastruktury społeczno-technicznej
Przez lata siedzibą BPBP był budynek administracyjny w stylu socrealistycznym przy ul. Warszawskiej 5, oddany do użytkowania 1 maja 1952 roku. Wiele trudu w realizacji tego przedsięwzięcia poniósł ówczesny dyrektor Stefan Blachura. Starania o lokalizację i zatwierdzenie planu budowy tego gmachu rozpoczęto bowiem już w roku 1950. Jeżeli chodzi o obszar działalności przedsiębiorstwa, to statutowym terenem była wówczas część ówczesnych powiatów województw katowickiego i krakowskiego (bielski, cieszyński, pszczyński, rybnicki, żywiecki, oświęcimski i wadowicki). BPBP od początku swojej działalności przyczyniało się w istotny sposób do rozwoju przemysłu i infrastruktury społeczno-technicznej bielskiego okręgu przemysłowego. Przedsiębiorstwo wybudowało od podstaw, a także rozbudowało i zmodernizowało na Podbeskidziu wiele zakładów pracy o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Efektem tych działań było stworzenie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy, rozbudowa bazy handlowo-usługowej, kulturalno-oświatowej, poprawa warunków mieszkaniowych, komunikacji i ochrony środowiska.
Budowa obiektów przemysłowych, specjalnych i ogólnego przeznaczenia
W ciągu pierwszych 20. lat działalności BPBP przekazało do użytku w naszym regionie 149 obiektów przemysłowych, specjalnych i ogólnego przeznaczenia, w tym wiele fabryk, jak Mewa, Indukta, Apena, Befared, Bewelana, Bispol w Bielsku-Białej, czechowicki Kontakt i Walcownia Metali, cieszyńska Celma, Fabryka Farb i Lakierów w Marklowicach, Walcownia Metali Lekkich w Kętach, Browar w Żywcu, Odlewnia Żeliwa w Węgierskiej Górce, a także budynki mieszkalne oraz wyciągi turystyczne na Szyndzielnię, Skrzyczne i Czantorię. Kolejne wielkie inwestycje zrealizowano, stosując nowatorskie rozwiązania technologiczne, w latach 80. ubiegłego stulecia. To m.in. obiekty Fabryki Samochodów Małolitrażowych, Bielskie Zakłady Tłuszczowe (obecny Bielmar), nowy zakład Befamy, kino Złote Łany, Piekarnia Gigant i Zakłady Rowerowe w Czechowicach-Dziedzicach, jak również inwestycje poza Podbeskidziem. Nowy rozdział jakościowy BPBP oraz zmiany własnościowe zaistniały w okresie transformacji Polski. Ważna data w historii firmy to sierpień 1994 roku, gdy nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Duży wkład w prowadzenie firmy włożył Henryk Rudzki, który od wielu lat związany był z przedsiębiorstwem, zasiadając od 1976 do 2012 roku w ścisłym kierownictwie BPBP, najpierw jako naczelny inżynier, później dyrektor naczelny oraz prezes zarządu. W ostatnich latach firmą kierował prezes Bogusław Rudziński, a obecnie prezesem zarządu jest Ewelina Walkowicz.
Sprawdź nasze aktualne realizacje i zadania, które wykonaliśmy
Zachęcamy do zapoznania się ze zrealizowanymi inwestycjami z zakresu obiektów użyteczności publicznej, inżynierii środowiska, sportowych i edukacyjnych, budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego.